Okrasné dřeviny > Listnaté dřeviny > Ptačí zob

Ptačí zob

[ ↓ přeskočit na fotogalerii ]

Ptačí zob je náš domácí listnatý opadavý keř dorůstající výšky dvou metrů. Existují i druhy s vytrvalými a poloopadavými listy. Jeho listy jsou vstřícné, elipsovité, tmavě zelené a celokrajné. Květy se na rostlině objevují od června do července, jsou to vzpřímené hrozny bílé barvy, po nichž zdobí rostlinu v období září černé peckovice, které jsou jedovaté.

Rostlina je mrazuvzdorná a nenáročná. Snese slunce i polostín a všechny typy půdy. Ptačí zob můžeme množit od července do srpna deseticentimetrovými bylinnými řízky a v říjnu dvaceticentimetrovými dřevitými řízky. Výsadbu lze provádět na jaře, hned jak půda rozmrzne, ale také na podzim. Rostliny sázíme 0,5 až 3 metry od sebe a po výsadbě radikálně seřízneme. Ptačí zob se používá nejčastěji na stříhané a volně rostoucí živé ploty. Dále ho lze použít do skupinových výsadeb, ale i jako solitéry. Listy ptačího zobu bývají napadány nejčastěji housenkami lyšaje šeříkového (Sphinx ligustri).

Housenky mají světle zelenou barvu, jsou velké asi 12 centimetrů a na těle mají příčné proužky bílé a fialové barvy a dlouhý černý roh. Tyto housenky jsou velmi vzácné a měli by být chráněné.

Zdroj

Internetové stránky: listnate-kere.atlasrostlin.cz/ptaci-zob

Fotografie


Najít dřevinu


Reklama: Ploty a pletiva, Garážová vrata, Průmyslové oplocení
Stránky zpracovalo Firefly Media @ 2006 - 2015.